Risk Yönetimi Kütüphanesi Hakkında

Risk Yönetimi Grubu, kurulduğu 2006 yılından itibaren, üyelerinin paylaşmakta olduğu sayısız dokümanla, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle ve eğitim etkinlikleriyle ülkemizde İSG ve çevre yönetim sistemlerinin ve kültürlerinin gelişimine katkı sunmaktadır.

Bu katkı, gelişen bilgi teknolojilerine paralel olarak, Risk Yönetimi Moderatör Ekibi’nin aldığı karar doğrultusunda Sn. Necmettin Bora ÖKTEM tarafından 2017 yılında kurdu.

Risk Yönetimi Kütüphanesi her geçen gün daha da güçlenerek yeni içeriklerle güncel tutulmaya devam etmektedir.

İSG ve çevre profesyonellerine ve diğer ziyaretçilere sağladığı kolaylıklar aşağıdaki gibi özetlenebilir :

  • Erişim Şartları : Üyelik veya kayıt işlemi gerektirmez. Bağlantısını bilen herkes yararlanabilir.
  • Erişim Kolaylığı : Gmail hesabı olan kullanıcılar, kendi Google Drive hesaplarına ekleyerek (kişisel Google Drive kapasitesini etkilemeksizin), doğrudan ve hızlıca erişim sağlayabilirler.
  • Kullanım Hızı : Veri tabanı, ihtisaslaşmış ve gereksiz bilgilerin büyük ölçüde elenmiş olduğu bir Google arama motoru niteliğindedir, dolayısıyla aranılan temel bilgilere erişim çok daha hızlıdır. Kullanıcıya kayda değer zaman kazandırır.
  • Zengin Arşiv : Zaman içinde arşiv niteliği kazanması veya güncelliğini yitirmesi vb. nedenlerle artık Google’dan erişmenin mümkün olmayabileceği bilgi ve belgelere de erişim imkanı sağlar.
  • Kapasite : 40,000’i aşmış doküman sayısıyla, grup üyelerinin doküman katkısıyla yaşayan ve sürekli büyüyen bir veri tabanıdır. Literatürdeki bilgilerle güncellenmekte, eski versiyonlar arşivlenmekte, yenileri eklenmektedir.
  • Kullanım ve Yönetim İşlevselliği : Web sitesi görünümünde olmamakla birlikte teknik olarak bir web sitesidir. Görüntüden ziyade, işlevselliği güçlü yönüdür. Öncelikleri, “kullanıcıyı, aradığı bilgiye hızla eriştirmek” ve “veri tabanı yöneticisine, doküman yönetiminde kolaylık sağlamak” tır.
  • Bir Veri Tabanının Ötesinde : RY Kütüphanesi, ISO 45001 ve ISO 14001 yönetim sistemi standartları başta olmak üzere, genel kabul görmüş İSG ve çevre yönetim sistemlerinin tüm temel süreçlerini ve bunların akış sırasını esas alan bir doküman ağacına ve sınıflandırmasına sahiptir. Bu yönüyle, aynı zamanda söz konusu yönetim sistemlerinde görev alan profesyonellerin bir rehberi niteliğindedir. Ayrıca, Risk Yönetimi Sosyal Sorumluluk Projelerinin, Grup Şehir Toplantıları’nın ve doküman paylaşımı yapan üyelerin isimlerinin de arşivlendiği, böylelikle ekip çalışması ve dayanışma ruhunun yaşatıldığı bir ortamdır.

Siz de, grubun tüm medyalarından faydalı bulduğunuz dokümanları ileterek, Risk Yönetimi Kütüphanesi’ne katkıda bulunabilir, ayrıca çevrenizle paylaşarak daha çok kullanıcının yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İSG ve çevre kültürü sizlerin sayesinde gelişmeye devam edecek.

Katkılarınız için sonsuz teşekkürler