Huriye KUMRAL – Özgeçmiş

Kimya Y. Müh.

İstanbul Üniversitesinden Kimya Yüksek Mühendisi derecesiyle 1976 yılında mezun oldu.

Çalışma hayatının ilk yıllarında metal kaplama alanında Türkiye ve İngiltere ‘de çalıştı. Daha sonra Çalışma Bakanlığında iş güvenliği müfettişi olarak görev aldı. Bakanlığın hem İSGÜM hem de grup başkanlıklarında 9 yıla yakın bir süre görev almıştır.

Bu çalışmayı takiben özel sektörde çeşitli kuruluşlarda mühendis ve yönetici olarak görev aldı. İş güvenliği alanında;  uzman, danışman ve denetmen olarak muhtelif firmalara hizmet vermiştir ve halen bu çalışmaları devam etmektedir.

Yurt dışı AB projelerinde çeşitli risk değerlendirme çalışmalarında hem eğitmen hem de saha uygulayıcısı olarak bulunmuştur. Acıbadem ve Okan Üniversitelerinde, İSG yüksek lisan programlarında öğretim görevlisi olarak risk değerlendirme ve İSG yönetim sistemleri dersi verdi

ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 yönetim sistemlerinde baş denetçisi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda NEBOSH eğitmenidir.  Kimya Mühendisleri Odasında LPG eğitmeni olarak da görev almaktadır.

Proses güvenliği, değişim yönetimi, davranış odaklı güvenlik yönetimi, ISO 31000,  kurumsal risk yönetimi, kimyasalların depolanması alanlarında çalışmaları vardır.

İş güvenliği alanında çok sayıda bildirisi ve ayrıca ,” Teknik ve Davranışsal Risk Analizleri” adlı kitabı bulunmaktadır.